Proslavljen Dan škole i sveti Josip nebeski zaštitnik Katoličke osnovne škole iz Šibenika.

U Šibeniku je u petak, 20. ožujka 2026. godine, svečano obilježen Dan škole i blagdan svetog Josipa, nebeskog zaštitnika Katoličke osnovne škole. Središnji događaj proslave bilo je misno slavlje u kapeli Katoličkog školskog centra, koje je predvodio šibenski biskup mons. Tomislav Rogić uz koncelebraciju školskog duhovnika don Gabrijela Jagarinca i biskupova tajnika don Ivice Bašića. Svečanosti su u ozračju zajedništva i molitve prisustvovali  učenici i djelatnici škole.

U  homiliji biskup Rogić se na neposredan i topao način obratio djeci, ističući lik svetog Josipa kao uzor istinske odgovornosti i nepokolebljive vjere. Naglasio je kako je Josip, iako skromni stolar sa svojim životnim planovima, spremno prihvatio Božji poziv koji mu je prenio anđeo, preuzevši ulogu čuvara Marije i Isusa. Biskup je djeci približio pojam dragocjenosti objasnivši da su oni svojim roditeljima najvrjednije što imaju, upravo onako kako je Bog Otac svoju najveću dragocjenost, svoga Sina, s punim povjerenjem povjerio na čuvanje svetom Josipu.

Poseban naglasak stavljen je na krjeposti vjernosti i poslušnosti, pri čemu je biskup pojasnio da prava poslušnost uvijek započinje pažljivim slušanjem. Istaknuo je da nitko ne može istinski poslušati ako prethodno nije čuo i razumio što se od njega traži, pozivajući učenike da u Josipu vide primjer osobe koja odgovara izravno Bogu. Opisao je Josipovu ulogu u teškim trenucima, poput puta u Betlehem i dramatičnog bijega u Egipat pred kraljem Herodom, kao vrhunski čin odgovornosti i brige za povjereno mu dijete.

Na samom kraju, biskup je kroz Isusovu prispodobu o dva sina potaknuo djecu na konkretno djelovanje u svakodnevnom životu. Podsjetio je na sina koji je ocu obećao poslušnost, ali nije otišao u vinograd, te na drugoga koji je isprva odbio, ali je kasnije ipak izvršio zadatak. Zaključio je kako bi idealan put za svakog učenika bio spojiti oduševljeno obećanje prvoga sina s marljivim izvršenjem drugoga, kako bi uz zagovor svetog Josipa rasli u mudrosti i odgovornosti prema Bogu i bližnjima.

Pogledajte još

Uskrsni Emaus slavljen na Skradinskom buku: Krist ostaje vjeran suputnik na putu života

Uskrsni Emaus tradicionalno je slavljen na Uskrsni ponedjeljak, 6. travnja, na Skradinskom buku u Nacionalnom …

Svetkovina Uskrsa proslavljena u katedrali svetoga Jakova u Šibeniku

Šibenski biskup Tomislav Rogić predvodio je na svetkovinu Uskrsa, u nedjelju 5. travnja, svečano misno …

Vazmeno bdijenje u katedrali svetoga Jakova

Vazmeno bdijenje na Veliku subotu, 4. travnja, svečano je slavljeno u katedrali svetoga Jakova u …