Proslava blagdana svetog Ante i u samostanu svetog Frane okupila velik broj vjernika.

U Šibeniku u u crkvi sv. Frane svečano je 13. lipnja proslavljen blagdan suzaštitnika crkve sv. Ante.

Blagdan sv. Ante svečano se slavi i u šibenskom kraju. Glavno i najstarije šibensko svetište u kojem se stoljećima čuva i širi kult sv. Ante je crkva sv. Frane. Ove godine su se vjernici pripremali za Svečev blagdan tijekom trinaest utoraka, ali pod posebnim uvjetima zbog pandemije koronavirusa i prekida svih liturgijskih aktivnosti. Zato su završetak pobožnosti i sam blagdan protekli u izuzetno svečanom raspoloženju uz nazočnost brojnih vjernika.

Na sam blagdan vjernici i štovatelji “Sveca svega svijeta” hodočastili su tijekom cijeloga dana i sudjelovali u svetim misama. Sunčan i ne odviše sparan dan, pridonio je raspoloženju i ugođaju slavlja.

Osobito je svečano bilo na svetoj misi u 17.00 sati, na blagoslovu djece i ljiljana, kada je svetište i dvorište svetišta bilo ispunjeno do posljednjeg mjesta razdraganom djecom koja su klicala i molila Sveca, kao i onoga 13. lipnja 1231., kada su po ulicama Padove govorila: “Umro je svetac, umro je sveti otac”!

Svečano koncelebrirano euharistijsko slavlje u 19.00 sati, kada je u crkvu svečano bio unesen i relikvijar sv. Ante s autentičnom Svečevom relikvijom, predslavio je fra Josip Vlašić iz franjevačke zajednice u Pazinu.

Crkva sv. Frane u Šibeniku najstarija je crkvena institucija koja u kontinuitetu djeluje već točno sedamsto godina na novoj lokaciji unutar gradskih zidina staroga Šibenika. Naime, fratri su svoj život na sadašnjoj lokaciji započeli točno 1320. godine i ubrzo su podigli crkvu svojih duhovnih velikana, sv. Frane i sv. Ante. Brojne generacije Šibenčana rasle su uz ovaj samostan i slavile omiljene svece sa svojim fratrima.

Uz ovaj veliki jubilej, gvardijan samostana sv. Frane u Šibeniku fra Ivan Bradarić u današnjem slavlju posebno je spomenuo još jedan ­­­­­­­­­­važan jubilej – 800 godina od ulaska sv. Ante u franjevački red. Ante, krsnim imenom Fernando, potaknut primjerom mučeničke smrti franjevačkih prvomučenika koji su 1220. godine dovezeni iz Maroka, i sam je poželio biti misionar i franjevac. Obukavši franjevački habit uzeo si je ime Antun.

Također, fra Ivan je najavio i skorašnju proslavu jubileja 50. obljetnice kanonizacije sv. Nikole Tavelića, Šibenčanina i člana upravo tog samostana. Jubilej će se slaviti u nedjelju 21. lipnja.

 

Pogledajte još

Predavanje dr.sc. I. Armande „Dominikanke i Šibenik – zajedno od 15. stoljeća”

Predavanje dr. sc. Ivana Armande održano je 21. travnja u 17:30 u Interpretacijskom centru Civitas …

U Vrpolju održana mjesečna rekolekcija svećenika Šibenske biskupije

U svetištu Gospe od Vrpolja u Vrpolju održana je u srijedu, 22. travnja, redovita mjesečna …

Održana izložba ”Bl. Hozana očima djeteta” povodom proslave 10 godina dječjeg vrtića bl. Hozana Kotorska Šibenik

U prezentacijskom centru šibenske katedrale Civitas Sacra, 20. travnja 2021., u 17.15 sati u dvorani …