Danas slavimo drugog zaštitnika grada Šibenika i Šibenske biskupije sv. Kristofora. U katedrali je otvoren relikvijar sa svečevom neraspadnutom nogom.

U Šibeniku se 27. srpnja slavi drugi zaštitnik grada Šibenika i Šibenske biskupije sveti Kristofor. Tradicionalno raka sa svečevim moćima otvara se na štovanje vjernicima večer uoči blagdana. Tako je bilo i ove godine. U utorak 26. srpnja katedralni župnik don Krešimir Marteša otvorio je relikvijar u kojem se čuva neraspadnuta noga svetog Kristofora.

Šibenčani ovog sveca štuju od 1484. godine, kada je njegove relikvije iz Konstantinopola preko Krfa, u Šibenik donio ondašnji šibenski biskup Luka Tolentić s nakanom da ih daruje rodnoj Korčuli. Međutim, pod pritiskom Šibenčana moći su morale ostati u šibenskoj katedrali. To opisiva don Krsto Stošić u knjižici „Sv. Kristofor – O 450. godišnjici njegovih moćiju u Šibeniku“ izdanoj 1934. godine.

Nadalje, don Krsto Stošić u istoj knjižici govori i o štovanju svetog Kristofora u Šibeniku. U vrijeme velikih nedaća za grad, bilo prirodnih katastrofa, bolesti i rata otvarale bi se svećeve relikvije kako bi  zaštitili Šibenik i Šibenčane.

Pogledajte još

U Rogoznici blagoslovljena spomen-ploča i uklesan trajan spomen na don Ivu Jurčeva.

U petak, 22. svibnja, u Rogoznici je obilježena obljetnica mučeničke smrti don Ive Jurčeva, župnika …

U Vrpolju održana redovita mjesečna rekolekcija svećenika Šibenske biskupije

U srijedu, 20. svibnja, u Gospinu svetištu u Vrpolju održana je redovita mjesečna rekolekcija svećenika …

Župljani Grebaštice hodočastili do kapelice sv. Nikole na Oštrici

Sedamdesetak župljana župe sv. Marije iz Grebaštice u nedjelju, 17. svibnja 2026. u popodnevnim satima …