STANKOVCI: Otkriven spomenik fra Julijanu Ramljaku

Spomenik fra Julijanu Ramljaku, žrtvi komunističkog režima, blagoslovljen je u nedjelju 25. studenog u Stankovcima. Skulpturu koja je postavljena uz župnu crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije blagoslovio je šibenski biskup Tomislav Rogić. Kip je napravljen i otkriven na prijedlog mjesnog župnika fra Marka Nimca, izradio ga je kipar Slaven Miličević, a izliven je u bronci uz velikodušnu financijsku pomoć župljana župe Stankovci. Prije blagoslova kipa biskup Rogić predvodio je misno slavlje.

Isus je i zahtjevan Kralj. Od svojih traži nutarnje opredjeljenje srca, korjenitu odluku i privrženost njegovim nazorima i stavovima sebedarja. Jednostavno od svojih traži da budu kao on. Na to ih poziva i obećava potpuno ostvarenje njegova kraljevstva istine. Obećanje je veliko: imati udjela u Kristovu kraljevstvu – biti uz njega i poput njega – u slavi, ali i u istini, i u žrtvi, i u služenju, poručio je biskup Tomislav Rogić u homiliji.

Kad bi među onima koje smo poznavali tražili primjere koji su ostvarili te zahtjeve Krista Kralja, našli bismo ih među svecima, osobito svetim mučenicima. U našoj povijesti bilo ih je mnogo, mali broj proglašenih blaženika i svetaca, ali i veliki broj onih koji su pred raznim zemaljskim sudovima svjedočili Božju ljubav i Istinu. Sve su za to bili spremni žrtvovati u svojoj ustrajnosti služenja Kristu Kralju.

Jedan od takvih, u redu naših franjevaca, bio je i pokojni fra Julijan Ramljak. Kad ništa drugo o njemu ne bi znali osim podatka da je 15 godina robovao u komunističkim zatvorima poslije drugog svjetskog rata, bilo bi dovoljno za diviti se vjeri i ustrajnosti tog čovjeka, redovnika, svećenika. Nevin služiti kaznu. Tolike godine. Odslužiti robiju i vratiti se na župu, i ovdje u Stankovcima, nastaviti pastoralno djelovati, slaviti svete sakramente. Nastaviti živjeti svoje svećeničko i redovničko poslanje – bez mržnje ili kakve osvete. Vrijedno je divljenja. Vrijedno je uzora na kojem i sami možemo – i trebamo krijepiti svoju vjeru, svoj hod za Isusom Kraljom, poručio je između ostaloga biskup Tomislav Rogić.

Pogledajte još

VIDEO: Obraćanje biskupa Tomislava Rogića prigodom pandemije coronavirusa u TV emisiji Riječ nade.

FOTO: Misno slavlje bez sudjelovanja vjernika u katedrali svetog Jakova. Vjernici su ga pratili preko Facebooka.

Sukladno odlukama HBK – a na Četvrtu korizmenu nedjelju 22. ožujka, u katedrali svetog Jakova …

VIDEO: Misno slavlje iz katedrale svetog Jakova na Četvrtu nedjelju korizme 22. ožujka 2020.