Svetkovina svetog Mihovila proslavljena je u Vukšiću.

U crkvi Sv. Mihovila u Vukšiću , 29. rujna svečano je proslavljena je svetkovina sv. Mihovila nebeskog zaštitnika župe Lišane . Svečano misno slavlje u nazočnosti brojnih župljana i hodočasnika iz drugih župa , predvodio je fra Marko Nimac visovački gvardijan u koncelebraciji s domaćim župnikom fra Božom Mandarićem. Slavlje je uljepšao mješoviti crkveni zbor s poznatim pučkim tradicionalnim pjevanjem mise.

-Draga braćo i sestre pitanje je što nam danas poručuje ova svetkovina ? Mihovil znači “ tko je kao Bog “. Mihovil nas uči da budemo ponizni i poslušni prema svom Bogu. Da svoju poslušnost živimo prema sebi i svojim bližnjima. Ova nas svetkovina želi učvrstiti u vjeri, ljubavi i opraštanju. Na današnjoj svetkovini zamolimo Blaženu Djevicu Mariju kraljicu anđela , da nam po zagovoru Mihovila, Rafaela i Gabrijela od Gospodina , izmoli jaku milost,poniznost i poslušnost. Da svoj život provedemo živeći u ljubavi prema našim bližnjima i prema Bogu- rekao je na kraju fra Marko Nimac.

. Fra Božo Mandarić zahvalio se fra Marku Nimcu na predivnoj propovjedi i svim nazočnim vjernicima , što su uveličali veliko slavlje svetkovine sv. Mihovila. Nakon misnog slavlja vjernici su na mjesnom groblju položili cvijeće i zapalili svijeće na grobove svojih pokojnika. Poslije mise domaćini su zaigrali biračko kolo, zapjevali stare narodne pjesme i tako obnovili tradiciju.

Dva dana prije blagdana sv. Mihovila, 27. rujna 1991. srpski pobunjenici okupirao su Vukšić, spalili su župnu crkvu, minirali dvije mjesne crkve Sv. Kate i mučki ubili devet nevinih civila uglavnom starije dobi. Nakon povratka kućama u obnovi porušenih ognjišta, mještani nisu zaboravili hram nebeskog patrona župe. Crkva sv. Mihovila obnovljena je 1996. a 2008. dobila je i nova zvona.

Dvadeset devet godina je prošlo od dana koji će zauvijek ostati urezan u sjećanje Vukšićana , od dana kada su se, nakon godina prognanstva, vratili u svoje , pusto i razrušeno selo. Vukšićani nikada neće zaboraviti zauvijek ugašene živote , imena urezana ispod kamenog križa , one koji su dali svoje živote za svoje mjesto i dragu nam hrvatsku Domovinu. Ono što posebno boli jest činjenica da za nevine žrtve nitko još nije snosio odgovornost

Tekst i foto : Marko Ledenko- Mane

Pogledajte još

Uskrsno misno slavlje u Zatvoru u Šibeniku.

Šibenski biskup Tomislav Rogić u utorak 2. travnja pohodio je Zatvor u Šibeniku. U zatvorskoj …

Na Skradinskom buku održan Uskrsni Emaus.

Uskrsni Emaus ili Uskrsna euharistija u prirodi tradicionalno je slavljena na Uskrsni ponedjeljak 1. travnja, …

Uskrsno slavlje u katedrali svetog Jakova.

Šibenski biskup Tomislav Rogić na svetkovinu Uskrsa, u nedjelju 31. ožujka predvodio je svečano misno …