Iz tiska je izašlo reizdanje prominskog molitvenika „Put križa“. Molitvenik kojeg je napisao prominski župnik fa Nikola Vicić prvi puta je izašao 1802. godine. Prvo reprint izdanje izašlo je 1958. godine a uredio ga je fra Frano Poljak. Novoizišlo izdanje uredio je fra Ivan Maletić, a na suvremeni hrvatski jezik ga je preveo Branko Jozić.
Ovaj molitvenik značajan je s religiozne strane, jer donosi prigodne molitve koje su vjernici obavljali u određenom vremenskom razdoblju; značajan je za proučavanje hrvatskoga crkvenoga jezika, kojim se govorili i molilo u 19. stoljeću među kršćanskim pukom u Dalmaciji; značajan je za proučavanje domoljublja, kojim je vjerni puk iskazivao vjernost Bogu i Domovini, moleći na hrvatskom jeziku, piše u predgovoru fra Ivan Maletić.
Reprint izdanje tiskali smo prema standardnim tiskarskim normama, tako da smo na lijevoj parnoj stranici donijeli izvorni tekst, koji je tiskao župnik fra Nikola, a na desnoj neparnoj stranici «prijevod», odnosno suvremeni hrvatski tekst, radi lakšega razumijevanja. Nakon uvodnih župnikovih napomena, donosimo Kazalo pomičnih svetkovina i njihov prijevod, a ne današnji liturgijski kalendar.
Najveći dio knjižice, dakako, zauzima Put križa, kako ga je priredio župnik fra Nikola, «da se ne zapusti ono što su pobožni i učeni teolozi ostavili», ostao je do danas prigodna molitva kroz korizmeno vrijeme u Župi Sv. Mihovila u Promini. Zasigurno će naši vjernici i pobožni znatiželjnici osjetiti blagodat starijega hrvatskoga jezičnog izričaja prenesenoga u suvremenik književni jezik, istaknuo je u predgovoru fra Ivan Maletić.
Nakon Puta križa slijedi opis blagoslova s Presvetim. Iza toga slijede, također «dvojezično», marijanske molitve, litanije ili pohvale Majci Božjoj, Gospino pozdravljenje, ili Anđeo Gospodnji, molitve za pokojne, kršćanska djela, opće molitve, misne molitve, i neizostavna molitva Zdravo Tilo Isusovo, molitve oprosta od vremenitih kazni, i na kraju dotrina, kako bi rekli vjernici, to jest Nauk karschjanski ili Kršćanski nauk, koji su vjernici znali naizust moliti, a molitvenik je oteo zaboravu.
Kada pregledamo sadržaj ove knjižice, koji je fra Nikola priredio za svoje vjernike u Promini, onda možemo sa sigurnošću zaključiti da je ovaj molitvenik odigrao značajnu ulogu u odgoju kršćanskih vjernika u Promini i šire, jer mu je bila nakana «da se još bolje ukorijeni, utvrdi i raširi štovanje, slavljenje i hvaljenje našega Boga».Kako predaja svjedoči u vrijeme fra Nikolina župnikovanja župom Prominom nije bilo odraslog Prominca koji njezin sadržaj nije znao na pamet. Da je moralni i duhovni učinak bio izvanredan ne treba dvojiti, to potvrđuju zabilježene predaje:uz prestanak psovki i svakojakih nepodopština prestale su krađe i svađe među Promincima u to vrijeme, naglasio je fra Ivan Maletić.
Autor prvog izdanja molitvenika fra Nikola (Krste) Vucić rođen je oko 1750. godine u Promini. Franjevački habit obukao je 26. svibnja 1766., a svečane zavjete položio 26. svibnja 1967. godine. Za svećenika je zaređen 17. kolovoza 1774. godine. Preminuo je 19. rujna 1826. godine u Promini. U Franjevačkoj provinciji vršio je slijedeće službe: U Kninu je bio učitelj mladeži (1775. – 1777.), župni vikar (1775.-1778.), samostanski vikar (1776.-1777.), gvardijan (1777.-1779.), župnik (1778.-1782.) i profesor filozofije (1780.-1782.). U župi Gradac drniški bio je župnik (1782.-1786.), a zatim župnik u Promini do svoje smrti 1826. godine. Bio je definitor Provincije (1803.-1806.) i profesor teologije na Visovcu.
https://www.franjevci-split.hr/