Monday, Oct 23rd

Last updateFri, 20 Oct 2017 8pm

ŠIBENIK: Svećenici slavili Misu posvete ulja

015mpu16

Na Veliki četvrtak u jutarnjim satima Misu posvete ulja u katedrali svetog Jakova u Šibeniku predvodio je šibenski biskup Ante Ivas. Uz biskupa koncelebrirali su dijecezanski i redovnički svećenici koji djeluju na području Biskupije. Posluživao je đakon Provincije Presvetog Otkupitelja fra Ante Bešlić. U sklopu slavlja bila je obnova svećeničkih obećanja danih na ređenju. Posvećena su ulja krizme i bolesničkog pomazanja.

U homiliji biskup Ivas kazao je kako je Isus od početka svoga javnog djelovanja tražio one koji će ići za njim, koji će mu vjerovati, koji će biti njegovi učenici, suradnici, apostoli. Mnogi su išli za njim, ali nisu ustrajali, odlazili su i govorili: „Tvrd je to govor!" One koji su ustrajali Isus je strpljivo poučavao, uvodio u Tajnu svoga života, djela i poslanja. Odgajao ih je u ljubavi i molio za njih Oca.

Isus je znao da su mu učenici najvažniji suradnici, poručio je biskup Ivas. Oni koje mu je dao Otac. Oni koje je On izabrao, koje je pozvao. Oni s kojima je dijelio sav svoj život i smrt, i svoje uskrsnuće. Na njima će sagraditi svoju Crkvu. Njima će darovati Očevo pomazanje i povjeriti im svoje poslanje, da mu budu svjedoci. Da u njegovo ime, još više, da u njegovoj osobi budu blagovjesnici siromasima, sužnjima, ožalošćenima i svim slomljenim srcima. Po njima će On snagom svetih sakramenata, nastaviti svoje djelo spasenja u svojoj Crkvi i u svemu svijetu u sve dane do svršetka svijeta. Oni će biti njegovi svećenici.

001mpu16

To smo danas i mi, svećenici prezbiterija Crkve Kristove koja je u šibenskoj biskupiji. Danas se spominjemo dana kad nas je On učinio svojim svećenicima. Spominjemo se riječi posvećenja sa našeg svećeničkog ređenja koje je, nakon našega „Hoću", u njegovo Ime, nad nama izgovorio biskup reditelj: „Daj molimo te, svemogući Oče, ovom svome sluzi dostojanstvo prezbitera. Obnovi u njegovom srcu Duha svetosti. Neka vjerno vrši tu službu drugoga stupnja, koju od tebe, Bože, prima, te primjerom svoga života bude poticajem ćudoredna ponašanja." Bio propovjednik evanđelja, vjeran djelitelj tvojih otajstava.., da bi za narod njemu povjeren i za cijeli svijet milosrđe tvoje molio.“, poručio je biskup Ivas svećenicima.

002mpu16

Svećenike je pozvao na življenje Milosrđa. Naglasio je kako je milosrđe posljednji i najviši čin kojim nam Bog dolazi u susret. Temeljna je tema i zadatak Crkve za 21. stoljeće je pokazati svijetu lice milosrdnoga Boga, ne kao ideju nego kao živu stvarnost, onda je to prioritetna tema i zadatak Kristovih svećenika, svećenika Kristove Crkve. Danas, na ovaj svećenički dan iskreno nam je i skrušeno potrebno priznati kako i naša teološka formacija pa i naša pastoralna i svećenička praksa, Božje milosrđe često stavlja negdje na rubove našega života, djelovanja i ponašanja. U našem suvremenom životu u kojem je sve više obeshrabrenih i beznadnih ljudi, koji ne vide i ne nalaze smisao života, istinito svjedočenje Božjega milosrđa postaje najveći izazov i potreba evangelizacije, poručio je svećenicima biskup Ante Ivas.

Stoga molimo danas, Gospu našu majku milosrđa, majku svećenika Kristovih da nam Ona pomogne životom, službom i djelima svjedočiti da je Bog milosrdan. Molimo i vas draga braćo vjernici, koje sv. Pismo naziva „Kraljevskim svećenstvom", da nas podržite svojim molitvama, jer mi bez vas ne možemo biti dobri svećenici. Molimo zajedno za svećenička zvanja, koja nam sve više nedostaju, zaključio je biskup Ante Ivas.

003mpu16

004mpu16