Monday, Oct 23rd

Last updateFri, 20 Oct 2017 8pm

KNIN: Posvećena crkva Gospe od Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta

kn cr 007

Šibenski biskup Ante Ivas, u utorak 4. kolovoza posvetio je novoizgrađenu kninsku crkvu Gospe od Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta. Uz biskupa koncelebrirali su vojni ordinarij biskup Juraj Jezerinac i bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak, te stotinjak svećenika.

Slavlje posvete crkve i oltara prema obredniku započelo je ispred vrata novoizgrađene crkve. Kninska gradonačelnica Josipa Rimac biskupu Ivasu predala je ključeva crkve. Biskup je ključeve dao kninskom župniku i gvardijanu fra Marku Duranu, koji je crkvu svečano otvorio. Brojni vjernici i svećenici potom su ispunili crkvu koja ima tisuću i sto sjedećih mjesta. Nakon što je biskup Ivas blagoslovio vodu i poškropio zidove crkve uslijedila je Služba riječi i biskupova homilija.

Danas posvećujemo ovaj hram i oltar. U ovom trenutku ne mogu se ne prisjetiti riječi blagopokojnog šibenskog biskupa Srećka Badurine koji je djelovao u vrijeme Domovinskog rata. Kad je 1995 godine posvećivao jednu od srušenih crkvi u Domovinskom ratu biskup je istaknuo kako bi trebala poražena slika svijeta u koja u drugome gleda neprijatelja koga treba mrziti, njegovo oteti i ubiti. Jedino je porazom takvog bezumlja moguće otvoriti mogućnost ljudskosti. Iz ljudskosti stvara se mogućnost pravednosti, a iz pravednosti mogućnost mira, govorio je biskup Badurina; a citirao je biskup Ivas.

Potom je naglasio jer nužno vjerovati da je mir djelo pravde. Upravo zbog toga je podignuta ova crkva. Da nas stalno podsjeća da smo s Bogom u krsnom savezu i da smo s njim u životvornoj i životnoj vezi. Da je on izvor svakoga dobra, da nas Bog uz Gospu okuplja.
Ovu crkvu posvećujemo kako nikada ne bi zaboravili da smo svi mi Božji hram, da je u nama i našim obiteljima. Čovjek je hram u kojem Bog želi prebivati i djelovati u svijetu, poručio je biskup Ivas koji je zaželio da nova crkva u Kninu bude znak, obećanje i potvrda naše bolje budućnosti. Neka bude izazov i poziv da u sebi ne umrtvimo odgovornost prema Bogu i Domovini, obitelji, mladom naraštaju i budućnosti. Želim da u našoj hrvatskoj državi i društvu zasjaju vrijednosti koje izgrađuju čovjeka, koje izgrađuju božanske vrijednosti čovjeka i društva da bi u svojoj domovine ne lutajući po tuđini mogli živjeti život u izobilju Božjem i ljudskom, zaključio je biskup Ivas homiliju.

Projekt izgradnje crkve Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog zavjeta pokrenuli su Šibenska biskupija, Provincija Presvetog Otkupitelja, Samostan i župa sv. Ante Padovanskog u Kninu uz pomoć Grada Knina. Kamen položen je 25. rujna 2011. godine. Osim Vlade Republike Hrvatske, sredstava za gradnju crkve osigurali su: Hrvatska biskupska konferencija, Franjevačka provincija Presvetog Otkupitelja, hrvatske župe i misije u inozemstvu, ali i brojne tvrtke te vjernici svojim donacijama.

Crkvu je projektirao arhitekt Jerko Rošin, interijer je uređen po zamisli arhitekta Ante Vrbana. U crkvi ima oko 1100 sjedećih mjesta, Zanimljivo, ovo je prva katolička crkva izgrađena na kninskom području nakon 1777. godine.

kn cr 001

kn cr 002